ERP
ERP
تاریخ ژانویه 4, 2021
SAP

سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان(Enterprise Resource Planning )، یک بسته نرم‌افزاری از پیش ساخته شده و قابل تنظیم  تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و اتوماسیون جریان اطلاعات بین همه  بخش‌های سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیرۀ عرضه و مدیریت مشتریان با  رویکرد مشتری‌گرایی و پاسخ به بازار است. این کار با  یک نرم‌افزار کامپیوتری انجام می‌شود که با یک پایگاه داده واحد، امکان به اشتراک‌گذاری اطلاعات و ارتباط بخش‌های مختلف را با یکدیگر برقرار می‌سازد.

هر یک از ماژول‌های نرم‌افزاری متعدد یک سیستم مدیریت منابع سازمان، بخشی از وظایف موجود در شرکت را بر عهده دارند. قبل از پیدایش این سیستم‌ها، شرکت‌ها برای برآوردن نیازهای اطلاعاتی بخش‌های مختلف خود مانند حسابداری، خرید، برنامه‌ریزی، کنترل موجودی و…،  برنامه‌های کاربردی کامپیوتری جداگانه‌ای داشتند. اما امروزه، کافی است سازمان یک سیستم ERP  تهیه کند و  از آن برای همه بخش‌ها استفاده کند.  این راه حل، به سازمان‌ها اجازه می‌دهد که منابع‌شان را بهتر اداره کنند.

افزون بر این، به دلیل یکپارچگی تمام اطلاعات در میان فرایندهای کاری مختلف هزینه‌ها را کاهش داده و کارایی را افزایش ‌دهند.

این طرح برای کمک به فرایندهای مرتبط با کسب و کار داخلی یک شرکت طراحی شده است. ویژگی اصلی تمامی سیستم های ERP این است که همه آنها بر روی یک رویکرد پایگاه داده مشترک کار می کنند. این پایگاه داده قادر به انجام چندین توابع و در عین حال می تواند توسط واحدهای تجاری یا فرآیندهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد. ERP یک سیستم قدرتمند تسهیل جریان اطلاعات در سراسر شرکت است و سیستم های مختلف را مدیریت می کند، اما یک راه حل یکپارچه را فراهم می کند. برخی از زمینه های کاربردی مهم نرم افزار ERP عبارتند از: حسابداری و مالی، توزیع، ساخت و مدیریت خدمات. راهکارهای ERP طیفی از مزایا را ارائه می دهند. اصطلاح ERP توسط Gartner در سال 1990 ساخته شد. با این حال، ریشه های آن به دهه 1960 باز می گردد. در سناریوی فعلی، قابلیت های خود را گسترش داده و همچنین اطلاعات کسب و کار را اضافه کرده است.  
آیا SAP ERP توانایی ارتباط با راهکارهای مختلف یک کسب و کار را دارا می باشد ؟
SAP نه تنها قابلیت ارتباط با هر سیستمی را به صورت On Line و یا Off Line دارد بلکه برای این کار راهکارهای متفاوت و خلاقانه ای نیز در SAP ERP وجود دارد که همین امر موجب گردیده تا ERP شرکت SAP به یکی از بهترین سیستم ها در این حوزه تبدیل گردد.
     
تفاوت سیستم های ERP با سیستم های BPMS در چیست ؟
سیستم های ERP دارای قوانین از پیش تعریف شده هستند و شرکت هایی که سیستم های ERP را تولید و پیاده سازی می نمایند این فرآیندها را درون سیستم تعریف نموده و در قالب Best Practice ارائه میدهند در صورتی که BPMS ها در داخل سیستم توانایی تعریف و پیاده سازی فرآیندهای موجود در سازمان را دارا می باشند.
برچسب ها
ERP
SAP
نرم افزار بازرگانی
نرم افزار حسابداری
نرم افزار خدماتی
نرم افزار مالی
نرم افزار مدیریتی
نرم افزار یکپارچه
ارسال دیدگاه

نظر شما بعد تایید ادمین نشان داده خواهد شد.

نظرات
مقالات مرتبط
ERP و مدیریت مالی
خدمات
ERP و مدیریت مالی
مدت زمان لازم برای مطالعه 15 دقیقه
SAP چیست؟
SAP
SAP چیست؟
مدت زمان لازم برای مطالعه 12 دقیقه
تجربه مشتریCRM , SAP را توسعه داده است.
خدمات
تجربه مشتریCRM , SAP را توسعه داده است.
مدت زمان لازم برای مطالعه 17 دقیقه
راهکار ERP برای کسب و کارهای متوسط
محصولات
راهکار ERP برای کسب و کارهای متوسط
مدت زمان لازم برای مطالعه 12 دقیقه
"

ERP یک سیستم مدیریت کسب و کار است که مجموعه ای یکپارچه از ماژول های نرم افزاری را تشکیل می دهد.

"